Królowa Puszczy Barlineckiej

 W sobotę 20.06.2014r na tronie swoje panowanie rozpoczęła nowa Królowa Puszczy Barlineckiej  Jolanta Pietrasik.  Już po raz dwunasty mieliśmy okazję oglądać podczas Dni Barlinka widowisko koronacyjne  nowej  władczyni puszczy. Od 2003 roku wybieramy  kolejną kandydatkę do tronu i  jest to już  tradycja  tworząca historię  nie tylko Barlinka ale i regionu. Barlinek od zarania dziejów był silnie związany z otaczającą go puszczą i jeziorami. 
 

Królowa Puszczy Barlineckiej to symbol związku Barlinka z przyrodą. Na podstawie Baśni o Królowej Puszczy Barlineckiej autorstwa Romany Kaszczyc zostało kolejny raz przygotowane widowisko koronacyjne. Baśń pełna pięknych słowiańskich i magicznych wątków pozwala na stworzenie bardzo barwnego spektaklu.  W przedstawieniu żegnaliśmy Królową z 2013  Roksanę Krzywdzińską i koronowaliśmy nową Królowa Puszczy Barlineckiej 2014 Jolantę Pietrasik. W tym roku spektakl został wzbogacony o nowy  elementy  legendy. Wprowadzono  postać Tęczowego Smoka i zaczarowane wiewiórki z wyspy Jeziora Barlineckiego.  Pojawiła się  również - Boginka Jeziora  o imieniu Moriana,  która została  pierwszą damą dworu nowej Królowej. Boginką Morianą została w tym roku Natalia Hurec.  

W przedstawieniu koronacyjnym wzięło udział  około 40 osób i 16 tancerek z Feeling Dance Group Junior.  Bardzo dziękujemy wszystkim występującym  za ich zaangażowanie i piękną grę. 

W spektaklu postaci z  baśniowego dworu kreowali :: Katarzyna Mielcarek (Rusałka Leśna prowadzącą koronację )Zielony Jan ( Tomasz Jan Polakiewicz), Dominika Kamińska (Boginka Maja), Alicja Stadnik  ( Mądra Baba), Patrycja Murasicka  (Boginka Dziewanna), Jolanta Kaczmarczyk (boginka Dzidzilejla),  Monika Zajączkowska  (Duch Puszczy),  Zofia Zmarzlik ( Jagodowa Baba), Maryla Welbel  (Guślarz ),  Wiesława Skierska ( Rusałka Leśna),  Ewa Rogozińska (opiekunka skrzatów), elfy: Antonina Sak, Róża Ziobrowska, Julia Resiak, oraz Tęczowy Smok: Stanisław Smoła, Kamil Fabich i Sylwester Wroński.  

Skrzaty Królowej Puszczy  2013: Sebastian Wysocki, Natalia Nadolska, Barbara Borysewicz, Oliwia Jóźwiak, Jakub Dadun, Katarzyna Raczycka oraz  nowo pasowane  Skrzaty  Królowej Puszczy 2014; . Aliya El-Kho, Oskar Kula, Blanka Malanowska, Paulina Starzyńska, Marcelina Łyczak, Jagoda Stefańczyk
W widowisku wystąpił również Burmistrz Zygmunt Siarkiewicz,  oraz  tancerki z Feeling Dance Group Junior w tańcu wiewiórek. 

Widowisko zrealizował Barlinecki Ośrodek Kultury.  Reżyserią, scenariuszem i realizacją zajęła się podobnie jak w poprzednich dziesięciu koronacjach  Katarzyna Mielcarek . W organizacji spektaklu dużym wsparciem była pomoc Biblioteki z Mostkowa.  Widowisko poprzedził  barwny korowód Królowej , który przygotowała Anna Adamiok i Sylwester Wroński . Delegacje z zaprzyjaźnionych  miast ; ze Schneverdingen z Królową Wrzosów  oraz z Prenzlau z Królową Łabędzi i ze Szwecji z Eksjo z Królową Wiosny  złożyły życzenia  i wręczyły upominki nowej Królowej Puszczy Barlineckiej na scenie . 
Po uroczystości  Królowa Puszczy Barlineckiej i Boginka Moriana rozdawały widokówki pamiątkowe  widokówki  z dedykacją dla gości  Barlineckich Świętojanek 2014.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością  i pomocą uświetnili  koronację Królowej  Całość zrealizował  Barlinecki Ośrodek Kultury w ramach Barlineckich Świętojanek  2014. Dziękujemy bardzo firmie  Salon Sukien Ślubnych „Srebrny Anioł” z Gorzowa Wlkp.  za przekazani sukni,  Pani Monice Olejnik za piękny wizaż i stylizację  oraz firmie Fotografia Ślubna – Radosław Nawrot za sesję zdjęciową Królowej Puszczy 2014.

Życzymy Królowej Puszczy Barlineckiej  dostojnego i wspaniałego panowania na tronie !     
Królowa Puszczy Barlineckiej 2003
Janina Baran

Królowa Puszczy Barlineckiej 2004
Magdalena Malek

Królowa Puszczy Barlineckiej 2005
Paulina Hatłas

 Królowa Puszczy Barlineckiej 2006
Arleta Dzwonnik

Królowa Puszczy Barlineckiej 2007
Kinga Lewandowska

Królowa Puszczy Barlineckiej 2008
Magdalena Adamiok

Królowa Puszczy Barlineckiej 2009
Agnieszka Skowron

 Królowa Puszczy Barlineckiej 2010
Monika Kuzdak

Królowa Puszczy Barlineckiej 2011Ewelina Pasternak
  Królowa Puszczy Barlineckiej 2012
Martyna Wróblewska

 Królowa Puszczy Barlineckiej 2013
Roksana Krzywdzińska

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

W gwoli ścisłości : Królowa Walpurgii a nie Wiosny;) mi już się za to oberwało po uszach